Roman Wojtal
Od razu na wstępie chciałbym zaznaczyć, że to nie będzie opis konkretnej trasy, a raczej inspiracja do jej planowania. Puszcza Niepołomicka według mnie idealnie nadaje się na weekendowy wypad. Łatwo udaje się tam zaplanować trasę od 10 do nawet 50 kilometrów, a i skala trudności jest niewielka bo to płaski obszar.
Gdyby nie Puszcza Niepołomicka, nie byłoby zapewne Niepołomic. Miasto to od czasu pierwszych Piastów było bazą wypadową dla polowań w Puszczy, przez co zostało nazywane przez Jana Długosza drugą stolicą Polski. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wybudował tutaj zamek myśliwski oraz kościół gotycki pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Zamek wielokrotnie przebudowywany obecny kształt zawdzięcza restauracji zakończonej w 2007 roku.
Dojście z zamku do kościoła pw. 10.000 Męczenników i odwrotnie rozdziela płyta niepołomickiego Rynku. Na jego zachodniej ścianie rynku ulokował się niepołomicki Ratusz.
Na zdjęciach stan aktualny, ale jeśli chcecie zobaczyć Rynek w latach osiemdziesiątych XX wieku, proponuję obejrzeć klip nostalgicznej piosenki Andrzeja Zauchy „C’est La Vie – Paryż z pocztówki”.
Tak po pokrótce przedstawia się informacja o mieście. Chcąc uzyskać więcej informacji proponuję sięgnąć do portalu Miasta i Gminy Niepołomice.
Przy Ratuszu znajduje się już pierwszy parking mogący służyć jako miejsce wypadowe. Gdyby jednak ktoś chciał z Krakowa do Niepołomic dojechać rowerem np. wykorzystując Wiślaną Trasę Rowerową to musi się liczyć z dodatkową ilością kilometrów, około 50 tam i z powrotem.
Z Rynku w Niepołomicach wyjeżdżamy ulicą Piękną, na rondzie skręcamy w Bocheńską i po kilkuset metrach skręcamy w Drogę Królewską. Po przekroczeniu drogi krajowej DK75 i wjeździe w obszar leśny wzdłuż Drogi Królewskiej jest długi pas na poboczu służący jako parking.
Podążając Drogą Królewską po około 6 km dotrzemy do kolejnego parkingu obok leśniczówki na Przyborowiu (chyba najbardziej popularnym). Przy parkingu zlokalizowany jest także MOR Wola Batorska.
Podążając Drogą Królewską, zanim dotrzemy do parkingu na Przyborowiu, mniej więcej w połowie trasy po prawej stronie znajdziemy cmentarz wojenny nr 325 i obok niego Dąb Króla Batorego.
Jadąc dalej miniemy Dąb Augusta II, a przed samym parkingiem i MOR-em kapliczkę św. Huberta.
Skręcając z drogi Królewskiej w lewo dotrzemy do następnego miejsca parkingowego, od którego rozpoczyna się Żubrostrada kończąca swoją trasę po drugiej stronie puszczy, w Mikluszowicach.
Jeżeli pojedziemy dalej mijając leśniczówkę Hysne [Zdj_19_Leśniczówka_Hysne] 50°02’46.4″N 20°19’07.1″E dalej dojedziemy do kąpieliska i Karczmy Bobrowe Rozlewisko, [Zdj_20_Karczma_Bobrowe_Rozlewisko] 50°03’07.9″N 20°19’27.1″E w której można się posilić, wypić kawę a przy której także jest parking [Zdj_21_Parking_Bobrowe_Rozlewisko].
Wróćmy jednak do Żubrostrady. Jadąc tą trasą w zależności gdzie skręcimy możemy dotrzeć do wielu mniej lub bardziej interesujących miejsc, takich jak: Czarny Staw, Cmentarz Żołnierzy Polskich na Osikówce, Mogiła Czerwonoarmisty (więcej tutaj), leśniczówka Poszyna, obeliski upamiętniające lleśników Stanisława Majewskiego oraz Tadeusza Irzabka.
Jeżeli dojedziemy do końca Żubrostrady znajdziemy się w Mikluszowicach gdzie możemy podjechać do góry Św. Jana.
Od góry Św. Jana kilkadziesiąt metrów dalej znajdziemy kładkę wisząca nad Rabą a będącą fragmentem trasy VeloMetropolis.
Następny parking który można wykorzystać, to miejsce gdzie niedaleko znajduje się początek ścieżki dydaktycznej, która doprowadzi nas do jednego z licznych w Puszczy miejsca kaźni.
A stąd już niedaleko do Kłaja i jednostki wojskowej, w pobliżu której znajdziemy pomnik 100 lecia Odrodzenia Państwa Polskiego.
W niedalekiej odległości znajduje się też obelisk upamiętniający miejsce zestrzelenia myśliwca PZL P11C z pilotem Wacławem Królem na pokładzie [Zdj_34_miejsce_upadku_PZL11C_Wacława_Króla] 50°00’05.9″N 20°18’34.6″E. Trzeba tu nadmienić że pilot się uratował i przedostał najpierw do Francji a później do Anglii i tam walczył w Bitwie o Anglię w składzie 302 Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego”. Później walczył w tzw. „Cyrku Skalskiego” w Afryce Północnej. W końcowej fazie wojny dowodził 131 Skrzydłem Myśliwskim. Po powrocie do Polski i odwilży w 1957 roku został powołany do LWP. Przeszkolił się na odrzutowcach i doszedł do stopnia pułkownika. W 1971 roku odszedł ze służby i zajął się pisarstwem. Więcej można poczytać tutaj.
Od jednostki wojskowej już niedaleko do samej miejscowości Kłaj gdzie możemy potrenować na pumptracku.
Wjeżdżając z kolei do centrum Kłaja można wypić kawę w Kłaju w tramwaju. Został on sprowadzony tutaj, Kłaja jako konsekwencja piosenki Brathanków „W kinie w Lublinie”.
Jeżeli nie chcemy zmierzać w kierunku Niepołomic możemy wjechać do Puszczy drogą przy Wężowym Stawie. A jeśli będziemy tam w odpowiednim czasie (czerwiec) to możemy podziwiać kwitnące nenufary.
Przemieszczając się w kierunku Niepołomic dotrzemy do parkingu w Dąbrowie, a jeszcze dalej do parkingu przy wjeździe do Niepołomic.
Trochę wcześniej skręcając w ul. Kolejową w Szarowie możemy się wbić w ścieżkę rowerową, która doprowadzi nas do Niepołomic ale także do wymienionego wyżej parkingu na wjeździe do Niepołomic.
W tej części Puszczy możemy zobaczyć obelisk w miejscu nieudanego zamachu Armii Krajowej na Gubernatora Hansa Franka w 1944 roku.
To nie jedyny pomnik historii tym rejonie. W okolicy znajdziemy jeszcze pomnik pomordowanych obywateli Polski (w tym pochodzenia żydowskiego), Francji, Włoch, Związku Radzieckiego – Kozie Górki [Zdj_43_Kozie_Górki ] [Zdj_44_Kozie_Górki_opis] 50°01’02.6″N 20°13’22.6″E
W pobliżu znajduje się też następne miejsce kaźni, tym razem tylko obywateli Polskich pochodzenia żydowskiego [Zdj_45_Mogiła_zamordowanych_Żydów] [Zdj_46_Mogiła_zamordowanych_Żydów_opis] 50°01’01.4″N 20°13’09.4″
Kiedy już wrócimy do Niepołomic, możemy jeszcze rzucić okiem na stadion Puszczy Niepołomice walczącej w Ekstraklasie o jak najlepszy wynik.
Jak to napisałem na początku, miałem nie proponować żadnej trasy, ale jednak postanowiłem coś pokazać. Wynika to z tego że trasa trochę omija Puszczę, a jednocześnie dociera do wieży widokowej w Drwini, skąd [Zdj_48_Drwinia_wieża_widokowa] 50°05’55.1″N 20°25’52.8″E później można dojechać do na hamburgera do Knajpy Apacz [Zdj_49_Knajpa_Apacz_1], [Zdj_49_Knajpa_Apacz_2] 50°07’52.9″N 20°25’16.9″E zlokalizowanej zaraz obok Wiślanej Trasy Rowerowej (ale otwarta od 14:00) GPX_Apacz.gpx
Jako drugą mogę zaproponować trasę Gravel w Puszczy wg. jazdy z 2023 roku.